Chińskie nagrobki


Przez Internet przetacza się dyskusja, której tematem są chińskie nagrobki i pomniki cmentarne, a szerzej chińskie i indyjskie wyroby kamieniarskie i surowce – przede wszystkim granit. Łódź, Pabianice i Zgierz nie są wyjątkiem na mapie Polski – jak można się dowiedzieć, niemal co czwarty nagrobek stawiany na cmentarzach łódzkiej aglomeracji pochodzi właśnie z Chin i Indii.

Opinie na temat tych wyrobów kamieniarskich są krańcowe. Od stwierdzeń, że w niczym nie ustępują innym produktom, nawet renomowanych producentów, do takich, że są to wręcz wyrzucone pieniądze. Trudno się w tym zorientować – zwłaszcza niefachowcom. Polski inwestor zamawiający nagrobek lub pomnik kieruje się przede wszystkim ceną i wyglądem „na dziś”, to znaczy tym, jak nagrobek prezentuje się na ekspozycji przedstawionej przez zakład kamieniarski.

Ponieważ „moda” na chińskie nagrobki pojawiła dopiero się kilka lat temu, trudno zdecydowanie powiedzieć jak granit z Chin sprawdza się w polskich warunkach klimatycznych i pod wpływem charakterystycznych dla naszego kraju zanieczyszczeń. Po prostu czas próby jest trochę zbyt krótki. Jednak powtarzają się pewne opinie i zastrzeżenia, które chyba znajdują uzasadnienie w rzeczywistych cechach dalekowschodnich produktów.

granit Łódź Pabianice Zgierz

Nagrobek z chemią

Wielokrotnie pojawiają się opinie, że chińscy producenci nagrobków nadmiernie stosują środki chemiczne dla „poprawienia” właściwości granitu, z którego wykonany jest nagrobek lub pomnik. Granit chiński, jako stosunkowo młody, jest bardziej miękki niż na przykład polski Strzegom, ma też przez to nieco bardziej przepuszczalną strukturę. Aby zamaskować te cechy, chińskie granity są głęboko nasączane chemicznymi specyfikami. Po kilku latach ten „wkład” może wychodzić na zewnątrz w postaci plam, odbarwień i czegoś w rodzaju pyłu. Usunięcie tych zjawisk wymaga dodatkowych działań, gdy wykonywana jest konserwacja nagrobków i staranne sprzątanie grobów. Trzeba zawsze przestrzegać zasad i używać odpowiednie środki do czyszczenia i pielęgnacji kamieniawarto też już w trakcie zamawiania nagrobka pomyśleć o tym, że na jego płycie będą płonęły znicze, będą składane wiązanki pogrzebowe i wieńce – najlepsze zabezpieczenie nie pozwoli uniknąć plam i przebarwień. Może zatem zaprojektować specjalne, łatwe do oczyszczenia miejsce, które od czasu do czasu można wymienić na nowy element?

Może jednak warto?

Wielu internetowych doradców poleca jednak chińskie nagrobki jako ekonomicznie uzasadnioną alternatywę, szczególnie dla nagrobków z niższej półki cenowej (np. zamiast lastryko). Gdy mamy do czynienia z importerami, którzy sprowadzają i montują duże ilości nagrobków i pomników, można mieć uzasadnioną nadzieję, że nawet droższe rodzaje będą naprawdę dobrej jakości. Gdyż – jak wszędzie – chińscy producenci są różni: i dobrzy i źli. Duży importer (np. zakład pogrzebowy mający w swej ofercie nie tylko usługi pogrzebowe, ale również usługi kamieniarskie) we własnym zakresie dba o jakość sprowadzanych wyrobów i wybiera takich dostawców, którzy gwarantują odpowiednią klasę produktów. Nie może bowiem dopuścić do utraty dobrej marki kosztem chwilowego, jednorazowego zysku związanego z obniżeniem jakości.

Nagrobek Łódź Pabianice Zgierz

Nagrobki na każdą kieszeń

Jedno jest pewne – kupując o wiele tańszy wyrób z Dalekiego Wschodu nie możemy  oczekiwać jakości jak za wyrób trzy- czy czterokrotnie droższy. Jednak nie znaczy to, że każdy chiński nagrobek lub pomnik to „porażka” i „chłam”, po prostu trzeba starannie wybrać dostawcę i wykonawcę oraz nie liczyć na zdobycie nowego Rolls Royce’a za cenę przechodzonego Golfa III.

Różne są przecież możliwości finansowe rodzin, które fundują nagrobek. Dla jednych rodzin najprostszy pomnik będzie istotnym wydatkiem, dla innych nawet potężny rodzinny grobowiec nie wydaje się przesadą. Warto ustaleń związanych z charakterem, wielkością i co najważniejsze przewidywaną ceną miejsca pochówku dokonać z udziałem wszystkich członków rodziny, którzy czują się zobowiązani do udziału w kosztach. Wbrew pozorom bardzo dobrym czasem na dokonanie związanych z tym wstępnych ustaleń jest sam pogrzeb a zwłaszcza konsolacja, gdzie spotykają się członkowie rodziny. Zorganizowanie później tak szerokiego spotkania może być bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Jest to również okazja do ustaleń w innych, ważnych dla całej rodziny sprawach, np. – jeśli śmierć nastąpiła w wyniku wypadku albo innej zawinionej przyczyny, można w trakcie konsolacji omówić jak ubiegać się o odszkodowanie za śmierć bliskiego, upoważnić (na piśmie) jednego z członków rodziny do dalszych działań i wybrać kancelarie odszkodowawcze do dalszych czynności.


Opracowanie – „Marsz Żałobny” * pogrzeb i funeralia – Łódź, Pabianice, Zgierz * kwartalnik

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *