Pogrzeb – drobiazgi, ale ważne 3


Powiadomienie o śmierci bliskiego

Rodzinę i innych bliskich i znajomych, których chcemy zawiadomić o śmierci i uroczystościach pogrzebowych, najlepiej poinformować telefonicznie. Co ważne – raczej nie należy do tego celu wykorzystywać wiadomości SMS, lecz odbyć krótką rozmowę. W jej trakcie trzeba również wyraźnie określić zakres uczestnictwa osoby informowanej – czy zależy nam na uczestnictwie li tylko w ceremonii pochówku, czy również na np. konsolacji. Nawet jeśli podobną usługę proponuje nam zakład pogrzebowy, który prowadzi wszelkie usługi pogrzebowe – to nie wypada, by taka informacja docierała od obcych osób.

Z drugiej strony – często nie wiemy jak zachować się, gdy to my jesteśmy stroną informowaną o pogrzebie. Rzecz jasna inne zasady obowiązują gdy informacja dotyczy kogoś z rodziny, a nieco inaczej, gdy dotyczy kogoś z grona znajomych i przyjaciół. Z rodziną rozmowa nie musi być rozpatrywana w kategoriach savoir vivre’u i jego zasad, jednak gdy dzwoni ktoś z pozarodzinnego kręgu, warto pamiętać, by nie wypytywać się o szczegóły śmierci (dowiemy się wszystkiego na pogrzebie). Nie przedłużajmy takiej rozmowy poza niezbędne minimum: złożenie krótkich kondolencji i potwierdzenie naszej obecności, lub krótkie usprawiedliwienie się, gdy jest to niemożliwe. Pamiętajmy, że rodzina zmarłego ma do wykonania co najmniej kilkadziesiąt takich telefonów, a ciągłe przypominanie o okolicznościach śmierci bliskiej osoby powoduje często powrót cierpienia.

Inną formą poinformowania o odejściu zmarłego są klepsydry i nekrologi – niemal wszystkie zakłady pogrzebowe zapewnią takie usługi. Klepsydry mogą i powinny pojawić się w otoczeniu, w którym zmarły często bywał: klatka lub wejście do bloku, przy kościele do którego uczęszczał, w zakładzie pracy. Nekrologi umieszczone w prasie są informacją skierowaną do szerokiego grona odbiorców, do których nie możemy dotrzeć inaczej. Można w nich zawrzeć prośbę od rodziny o na przykład: nieskładanie kondolencji lub by kwiaty, wiązanki i wieńce żałobne zostały zastąpione wpłatą na jakiś cel, który był ważny dla zmarłego. Niemal każdy zakład pogrzebowy podejmie się załatwienia wszystkich formalności i pośrednictwa w sprawnej realizacji tej części spraw informacyjnych związanych z pogrzebem.

Dziś pojawiły się również inne nośniki informacji, które mogą być dobrym miejscem do poinformowania tych, którzy chcieliby towarzyszyć zmarłemu w ostatniej drodze. Mam tu na myśli Facebook i inne portale społecznościowe, w których aktywny był zmarły. Należy je uznać za medium pośrednie, ale dziś niezwykle ważne. Warto przy okazji zadbać o zmianę statusu lub późniejsze usunięcie profili zmarłego z tych mediów.

Kondolencje

Oficjalne kondolencje – w formie pisemnej – należy obowiązkowo złożyć, gdy okoliczności uniemożliwiają nam uczestnictwo w ceremonii pogrzebowej. Należy je starannie, odręcznie napisać na zwykłym papierze, bez zbędnych ozdób i bez niepotrzebnego patosu. Wystarczy kilka ciepłych słów wsparcia i żalu z powodu straty.

Osobiście składane kondolencje – najczęściej gdy ceremonia pogrzebowa już się kończy, czyli po złożeniu w grobie trumny lub urny – mogą mieć różną formę od kilku słów, do po prostu przytulenia (jeśli znajomość jest bliska). Często w trakcie składania kondolencji pada zaproszenie na konsolację (stypę). Takiego zaproszenia nie należy odrzucać, wymawiać się, czy usprawiedliwiać niemożność uczestnictwa – konsolacja jest ważnym elementem wsparcia rodziny zmarłego i tylko naprawdę wyjątkowe okoliczności usprawiedliwiają odmowę poświęcenia tych kilku chwil.

Zachowanie

Pamiętajmy również, by na czas po ceremonii odłożyć wszelkie luźniejsze rozmowy i pogawędki. Tak się często składa, że na pogrzebie spotykamy osoby, z którymi nie widywaliśmy się od dawna – zarówno spośród członków rodziny, jak i z kręgów przyjaciół i znajomych. Powstrzymajmy się na czas ceremonii od nadrabiania tych zaległości – odpowiedni czas będzie po zakończeniu uroczystości, gdy wieńce i wiązanki pogrzebowe spoczną na swym miejscu jakim jest nagrobek lub pomnik cmentarny.

Strój na pogrzeb

Dziś nie stosujemy już tak rygorystycznych zasad, jakim były podporządkowane stroje żałobne i dodatki do nich jeszcze kilkanaście lat temu. Jednak trzeba postarać się, by ubranie było utrzymane raczej w ciemnych barwach, bez ekstrawagancji i ścigania się o zrobienie wrażenia. Jeśli mamy taką możliwość, to warto zadbać o żałobne dodatki: czarna kokardka czy opaska będą dla najbliższych zmarłego sygnałem, że wspieramy ich w tych trudnych chwilach.

“Marsz Żałobny” * pogrzeb i funeralia – Łódź, Pabianice, Zgierz * kwartalnik

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 komentarzy do “Pogrzeb – drobiazgi, ale ważne