Elementy organizacji ceremonii


 


5a81374a7dc88717f28029923bc0a77d_150x150

 Usługi związane z ceremonią pogrzebową: muzyka, nekrologi, mowy pogrzebowe, mistrz ceremonii.


 

Godny pogrzeb

Bez wątpienia osobom wierzącym i związanym z Kościołem łatwiej jest zapewnić pogrzeb, który będzie godny, czy nawet – jeśli taka będzie wola rodziny – wystawny. Religijny ceremoniał, który wykształcał się przez setki lat znajduje odpowiednie słowa i odpowiednie gesty dla każdego człowieka i każdej okoliczności śmierci. W o wiele trudniejszej sytuacji są ci, którzy z pomocy kapłana (z różnych przyczyn) nie chcą korzystać. W takim przypadku warto skorzystać z ze wsparcia przez mistrza ceremonii, który zapewni, że pogrzeb nie będzie jedynie pustym, pozbawionym godnej oprawy pochówkiem. Lepiej nie zostawiać tego członkom najbliższej rodziny, gdyż ich zrozumiałe przecież emocje mogą uniemożliwić odpowiednie przekazanie słów o zmarłym, wyrażenie bólu i poczucia straty, złożenie rodzinie kondolencji.

Muzyka na pogrzebie

Bardzo często pogrzeb ma oprawę muzyczną: na przykład trąbka i skrzypce – to instrumenty, które doskonale pozwalają oddać atmosferę skupienia i powagi, z którą zawsze związany jest pogrzeb i późniejsza konsolacja. Czasem jest to pełna orkiestra, czasem solista lub kilku muzyków – jednak zawsze trzeba zadbać o to, by wykonanie było na jak najlepszym poziomie. Tylko wtedy staną się znakomitym tłem dla całej ceremonii, uzupełniając słowa wypowiadane czy to przez kapłana, czy mistrza ceremonii.

Nawet na pogrzeb wkracza nowoczesność

Można się zżymać i nie godzić się ze zmianami jakie niesie XXI wiek, ale rzeczywistość narzuca rozwiązania, które jeszcze kilka lat temu były nie do pomyślenia. Dziś wielu Polaków pracuje i żyje poza granicami i nie zawsze mają możliwość uczestniczenia w pogrzebie bliskiego, który odszedł – czasem niespodziewanie lub tragicznie. Stąd powstała potrzeba utrwalenia ceremonii – czy to jako reportaż fotograficzny z pogrzebu, czy to jako film. Są dziś nawet możliwości przeprowadzenia internetowej transmisji z całej ceremonii, by bliscy zmarłego mogli niemal bezpośrednio pożegnać zmarłego. Wybranie firmy, która ma doświadczenie w tej specjalności pozwoli na taką realizację, by była jak najbardziej dyskretna i nie powodowała niepotrzebnego zamieszania.

 


Więcej w kategorii - Elementy organizacji ceremonii
Oceń stronę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *