Konsolacje, catering – Łódź, Pabianice, ZgierzUsługi gastronomiczne : konsolacje, catering.

 

KONSOLACJA


Konsolacja (stypa) – czy tylko tradycja?

Kiedyś spotkanie rodziny i znajomych po ceremonii, gdy sam pogrzeb już się skończył, miało charakter bardziej rytualny niż praktyczny. Nie tyle chodziło o zaspokojenie głodu i pragnienia, co o wspominanie zmarłego i okazanie wsparcia rodzinie. Działo się tak wtedy, gdy członkowie rodziny mieszkali blisko siebie, w przeważającej liczbie w tej samej miejscowości, lub w najbliższej okolicy.

Trochę historii

Dzisiejsza  konsolacja, dawniej zwana stypą, jeszcze dawniej (za czasów słowiańskich) nazywała się strawą. A wyglądała niemal tak samo jak dziś. Rodzina zmarłego zapraszała uczestników pogrzebu na poczęstunek – i w zależności od swej majętności: albo był to rzeczywiście drobny poczęstunek, albo wręcz uczta. Czasem w domu, czasem w karczmie. W kręgu kultury Słowian południowych i wschodnich zdarzały się nierzadko stypy odbywane na cmentarzu.

Nie tylko rytuał

Jednak dziś niemal zniknął rytualny charakter, jaki kiedyś miała konsolacja (już sama nazwa wskazuje, że taki był jej pierwotny charakter – od łacińskiego consolatio, co oznacza ulgę i pociechę). Bardziej ma charakter praktyczny. Rodziny nie mieszkają już opodal siebie. Często żałobnicy przyjeżdżają z drugiego końca Polski, coraz częściej również z zagranicy. W takiej sytuacji zadbanie o to, by uczestnicy ceremonii przed udaniem się w podróż powrotną mogli coś zjeść, jest nie tylko rzeczą pożądaną, ale wręcz konieczną. Ale nie można zapominać o tym, że szczególnie w takich chwilach dobrze jest poczuć wsparcie osób bliskich. I to jest nie mniej ważna rola jaką konsolacja cały czas spełnia.

Dokonując wyboru miejsca na konsolacje trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Najłatwiej jest oczywiście zorganizować ją w lokalu. Łódź, Pabianice i Zgierz oferują dość szeroką ofertę restauracji i sal imprezowych, w których konsolacje można zorganizować – i to za niewygórowaną cenę. Nader często zakład pogrzebowy w swej kompleksowej ofercie zawiera też taką możliwość, że konsolacja odbędzie się w lokalu współpracującym. Alternatywą (poza zwykłym domowym obiadem) jest skorzystanie z oferty firm oferujących catering. (więcej na ten temat – Konsolacja – za i przeciw).

Konsolacja bywa również niemal jedyną możliwością, by rodzina w komplecie (niełatwo będzie później taki zjazd zorganizować) podjęła ważne decyzje – jaki nagrobek ma upamiętnić zmarłego, wybrać zakład kamieniarski dający rękojmię jakości wykonania za cenę zaakceptowaną przez rodzinę, dokonać ustaleń na kogo spadnie opieka nad grobami, kto zadba o kilkukrotne w skali roku sprzątanie grobów. Jeśli śmierć nastąpiła w wyniku czyjejś winy, to właśnie konsolacja jest możliwością podjęcia decyzji o walce o odszkodowanie za śmierć bliskiego i dokonanie wyboru, która kancelaria odszkodowawcza lub adwokacka będzie reprezentować rodzinę. Warto ustalić jedną osobę (i upełnomocnić ją na piśmie) do reprezentowania całej rodziny w sprawach prawnych, których wiele pojawia się po śmierci.


Więcej w kategorii - konsolacje, catering
Oceń stronę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *