Konsolacja – za i przeciw


Czy robić konsolacje?

Jedni są za, inni przeciw – jak w każdej sprawie. Faktem jest, że dziś ten rodzaj przyjęcia – gdy już zakończy się pogrzeb jako ceremonia – stracił swój rytualny charakter na rzecz czysto praktycznego. Po prostu rodziny są rozrzucone o wiele bardziej niż kiedyś. Udział w uroczystościach pogrzebowych wiąże się często z długą podróżą z drugiego końca Polski, a nawet z drugiego końca Europy. Trudno zatem nie wziąć pod uwagę konieczności zapewnienia krewnym i przyjaciołom posiłku. Nie bez znaczenia jest jednak to, że konsolacje dają możliwość bezpośredniego wyrażenia współczucia i wsparcia dla najbliższych zmarłego. Jest też okazją do wspomnień, przekazania rodzinie wizerunku, słów, myśli, które inaczej nigdy by nie dotarły do bliższych i dalszych krewnych i kręgu znajomych i przyjaciół.

Nie można tego lekceważyć – jest to niezwykle ważna rola konsolacji. Szczególnie w czasach, gdy wiedza o genealogii i rodzinnych powiązaniach rzadko kiedy sięga poza krąg najbliższej rodziny. Jest to jedyna możliwość przekazania ustnej tradycji rodziny nowym pokoleniom.

Dziś rodziny spotykają się nieczęsto. Jeśli tylko pozwolą na to okoliczności, to konsolacja jest też bardzo dobrą okazją do pierwszych ustaleń związanych z przyziemnymi, ale niezwykle ważnymi sprawami, takimi jak: co stanie na grobie pomnik czy grobowiec, kto z rodziny podejmie się stałych obowiązków, a jest ich przecież niemało: opieka i sprzątanie grobów, i w końcu wstępne ustalenia obejmujące spadek i jego podział (czasem są to naprawdę skomplikowane kwestie) i wielu innych rzeczy, które zmieniają się po odejściu jednego z członków rodziny. Również w przypadku, gdy śmierć nastąpiła z czyjejś winy, to właśnie zebrana na konsolacji rodzina może podjąć decyzję, czy będzie starać się uzyskać odszkodowanie za śmierć bliskiego i która kancelaria odszkodowawcza lub adwokacka będzie reprezentować jej interesy w walce o takie odszkodowanie (warto jednego z członków rodziny upełnomocnić – zawsze pisemnie – do reprezentowania w tej sprawie pozostałych krewnych).

Konsolacja


 

Konsolacje w domu?

Najprostszym (jak się wydaje) rozwiązaniem jest przygotowanie zawczasu tradycyjnego obiadu i podanie go na domowy stół. Najlepiej chyba taka koncepcja zorganizowania konsolacji sprawdza się, gdy można liczyć na pomoc kilku osób, które wesprą w pracach (a jest ich sporo) przy przygotowaniu domowej konsolacji. Wszak najbliżsi zmarłego będą mieli w tym czasie takie urwanie głowy, że dołożenie do tego: zakupów, przygotowania mieszkania (stoły, krzesła, zastawa itp.) a potem samego gotowania – to może być nadto.

Plusem takiego rozwiązania jest z pewnością największa intymność otoczenia w jakim odbywa się konsolacja. Rodzina i znajomi są w swoim gronie, nikt obcy nie plącze się między żałobnikami i nawet najbardziej emocjonalne zachowania pozostaną jako w pełni prywatne. Ale są również minusy. Choćby to, że nikt raczej nie będzie miał głowy do różnicowania potraw, które znajdą się na konsolacyjnym stole. A przecież – oprócz diet związanych ze stanem zdrowia – dziś wcale nierzadkie są przypadki unikania lub wręcz odmawiania posiłków mięsnych (wegetarianie, weganie), norm związanych z religią lub innymi przekonaniami. Domowa konsolacja raczej nie zapewni, że wszyscy będą mogli znaleźć coś dla siebie – i z tym trzeba się pogodzić.

Na koniec – rodzina rozjeżdża się po Polsce i świecie, a najbliżsi zmarłego zostają z górą zmywania i porządkowania.

Konsolacje w lokalu?

Wszystkie powyższe minusy można ominąć organizując konsolację w lokalu. Bez żadnego problemu Łódź, Pabianice czy Zgierz zaoferują lokal, który na określoną godzinę przygotuje wybrane potrawy (łącznie z uwzględnieniem gustów lub diet). Obsługa wszystko to poda, zachowując się możliwie dyskretnie.

Wybierając lokal trzeba wziąć jednak pod uwagę kilka okoliczności. Przede wszystkim miejsce: albo blisko cmentarza, by żałobnicy nie musieli zbyt daleko się przemieszczać, gdy zakończy się już pogrzeb (nie wszyscy przyjadą samochodami), albo trzeba uwzględnić inne uwarunkowania, by jak największa część konsolacyjnych gości miała zapewnioną wygodę. Jeśli wiemy, że większość rodziny przyjedzie pociągiem, to wybór miejsca nieodległego od dworca nie będzie złym pomysłem, jeśli część gości zostaje na noc – to można konsolację odbyć w hotelu, w którym mieszkają. Niektóre zakłady pogrzebowe w swej kompleksowej ofercie zawierają również zorganizowanie konsolacji – czy to we własnej sali, czy też współpracującym z firmą lokalu.

Bez wątpienia przyjęcie takiego rozwiązania pozwala ominąć wiele kłopotów i niedogodności, których nie unikniemy w domu. Jednak jest to rozwiązanie zdecydowanie najdroższe. Za spokój i wygodę przyjdzie nam zapłacić trochę więcej.

Kompromis

Można też pokusić się o pogodzenie obydwu koncepcji. Czyli konsolację odbyć w domu, jednak przygotowanie stołów zostawić wyspecjalizowanej firmie, czyli – krótko mówiąc – zdecydować się na catering. Odpadnie nam mozolne przygotowywanie, odpadnie w dużej mierze sprzątanie (firma najczęściej wraz z potrawami dostarcza podstawowe wyposażenie, takie jak półmiski, niektóre naczynia itp.) a i koszt takiej konsolacji będzie z pewnością niższy niż odbycie jej w restauracji. Nie bez znaczenia jest także to, że nikt obcy (choćby i najdyskretniejszy) nie będzie zakłócał przebiegu uroczystości.

Wyboru należy dokonać już samodzielnie, po rozpatrzeniu potrzeb i uwarunkowań, a wszystko dopasować do finansowych możliwości i rodzinnych zwyczajów.


Więcej w kategorii - konsolacje, catering
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *