Jaki kamień wybrać na nagrobek i pomnik? 2


Nagrobek

Najdroższe nie zawsze oznacza najlepsze

Zapatrzenie się w historyczne odniesienia do najszlachetniejszych materiałów kamieniarskich może prowadzić do błędów. Jednym z nich jest, wykonywanie nagrobków z marmuru. W naszym klimacie praktycznie nie stosuje się (i słusznie, że tak jest) marmuru jako budulca na nagrobek. Dzieje się tak dlatego, iż jest to skała wapienna  przez co w kontakcie wodą i mrozem bardzo szybko ulega erozji. Po dziesięciu latach w naszym klimacie – i po kontakcie z zanieczyszczeniami powodującymi kwaśne deszcze – takie nagrobki będą, bez wątpienia w opłakanym stanie i nie pomoże nawet najstaranniejsza opieka i sprzątanie. Można pokusić się o to, by wykonać nagrobek z tego materiału, jeśli zdołamy zapewnić odizolowanie od bezpośredniego wpływu warunków atmosferycznych – a nie jest to łatwe. Trzeba pamiętać, że Łódź, Pabianice i Zgierz nie są uzdrowiskami o krystalicznym powietrzu, pomimo olbrzymiego postępu, atmosfera w Łódzkiem nadal jest koszmarnie zanieczyszczona. Takie zanieczyszczenia są zabójcze dla skał nieodpornych chemicznie, co widać gdy przychodzi czas na sprzątanie grobów. Nawet gdy nasza opieka nad grobami jest regularna.

Pomniki i nagrobki sprawdzone przez wieki

W naszym kraju na pomniki najczęściej używa się granitu, który bez względu na pochodzenie jest surowcem bardzo trwałym. Czasem też stosuje się piaskowiec, który przy odpowiedniej (choć, niestety, pracochłonnej) pielęgnacji będzie wdzięcznym materiałem do naszych celów. W wielu regionach to właśnie piaskowiec jest od wieków najczęściej stosowanym kamieniem, gdy budowany jest pomnik cmentarny, nagrobek lub grobowiec.

Materiał często narzuca również kształt i formę, które też potrafią utrudnić życie regularnie dbającego o miejsce pochówku opiekuna. Już na pierwszym etapie dokonywania wyboru trzeba to wszystko wziąć pod uwagę, by sprzątanie grobów i opieka nad grobami bliskich nie były w przyszłości zbyt uciążliwe. Trzeba zatem zaplanować miejsce, na którym układane będą wiązanki i wieńce pogrzebowe, by nie spowodowały plam i uszkodzeń. Podobnie znicze nagrobkowe powinny mieć ustalone miejsce (łatwe do oczyszczenia lub nawet wymiany), bo parafina potrafi zostawić trudne do usunięcia zacieki.

Nowinki ze świata – egzotyczne nagrobki

Wielu kamieniarzy posiada w ofercie nagrobki chińskie i indyjskie, które wbrew złej opinii niejednokrotnie przebijają jakościowo krajowe czy drogie importowane z krajów zachodnich kamienie. Jeśli nie stać nas na drogi nagrobek za 5 i więcej tysięcy, warto zapytać kamieniarza o ofertę chińskich nagrobków, być może zaskoczą nasze oko a na pewno ucieszą kieszeń.

Twarde reguły

Który kamień jest najlepszy? To jest pytanie, które często zadajemy gdy odwiedzamy zakład kamieniarski i co kamieniarz, to inna opinia. Zawsze należy uwzględnić nasze możliwości i czas jaki możemy poświęcić na sprzątanie grobów i opiekę nad nimi. Większość dostępnych na rynku rodzajów kamieni wykorzystywanych na nagrobki ma podobne właściwości – niezależnie od tego na jakim kontynencie go wydobyto.  Czasem zdarza się, że niektóre kamienie (zwłaszcza te najtwardsze) mogą pęknąć. Dzieje się tak w wyniku nagłej zmiany temperatur. W upalne dni ciemny nagrobek może osiągnąć temperaturę 70 stopni a w niektórych przypadkach nawet wyższą i nagle spada obfity, burzowy deszcz. Jeśli nagrobek przetrwa taką próbę bez szwanku, to znak, że nie ma w nim wewnętrznych naprężeń i zachowa doskonały wygląd jeszcze przez wiele, wiele lat. W przypadku gdyby jednak doszło do pęknięć, mamy prawo reklamować nasz produkt u kamieniarza. Najczęściej mamy na to od 2 do 5 lat w zależności od zakładu i umowy jaką wynegocjujemy. Kamień jest surowcem naturalnym, co powoduje, że nie da się wykluczyć wad i skaz, które są niezawinione przez sprzedającego. Musimy o tym pamiętać.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarzy do “Jaki kamień wybrać na nagrobek i pomnik?

    • Magdalena

      Bardzo ważne jest aby kamień był trwały i nie matowiał z czasem. Np .marmur jest piękny ale niestety matowieje nawet po 7 latach i niestety później nie wygląda to najlepiej. Nasz rodzinny grobowiec jest zrobiony z lastriko (typowy polski z lat 70) ale dokupiliśmy niedawno piękną i niedrogą rzeźbę. Całość wygląda znakomicie. Polecam wszystkim, bo jest niedrogo i pięknie zrobione.

      Oceń komentarz