Co dzieje się z kontami na portalach społecznościowych po śmierci właściciela?


facebook-in-memoriam-lodz-pabianice-zgierz

Niemal każdy z nas zostawia dziś wiele śladów w Internecie, śladów które pozostają już niemal na zawsze. Jednak są takie miejsca, w których zostaje coś więcej niż tylko ślad. Wiele osób ma swoje konta na portalach społecznościowych takich jak na przykład: Facebook, LinkedIn, Golden Line czy Nasza Klasa. Niestety czasem rodzina zapomina o zrobieniu porządku z takimi profilami, gdy już zakończy się pogrzeb i konsolacja i przychodzi czas porządkowania spraw doczesnych zmarłego. Testament obejmuje kwestie materialne, natomiast zostaje wiele innych spraw, których spisana tzw. ostatnia wola nie obejmuje. Wśród takich spraw jest, bez wątpienia, dziedzictwo zostawione w Internecie. Ponieważ wiele z portali przypomina o np. urodzinach czy innych ważnych rocznicach członków swych społeczności, to dochodzi do sytuacji, gdy składane są urodzinowe życzenia osobom, których już dawno z nami nie ma.

Większość z portali społecznościowych umożliwia usunięcie konta, co wymaga skontaktowania się z działami obsługi. Zasady są różne – jedne wymagają by zgłoszenia dokonywała osoba z najbliższej rodziny, inne dopuszczają by była to osoba z kręgu znajomych lub współpracowników (oczywiście w każdym przypadku jest przewidziana ścieżka weryfikacji takiej informacji).

Facebook – konto „In Memoriam”

Facebook daje dwie możliwości zadysponowania kontem osoby zmarłej – poza usunięciem konta (wtedy należy skorzystać z linku: Facebook – Usuń konto ), można zmienić status konta na konto „In Memoriam” (pod linkiem: Facebook – konto In Memoriam ), co spowoduje, że zostanie ono niejako „zamrożone” w stanie takim, jak w dzień śmierci.

Konto ze statusem „In Memoriam” to miejsce, w którym znajomi i rodzina mogą dzielić się ze sobą wspomnieniami o zmarłej osobie. Cechy wyróżniające konto ze statusem „In Memoriam” to:

  • Obok imienia i nazwiska na stronie profilu znajdują się słowa: In Memoriam.
  • Znajomi mogą dzielić się wspomnieniami na osi czasu zmarłej osoby, jeśli zezwalają na to ustawienia prywatności konta „In Memoriam”.
  • Materiały udostępnione przez zmarłą osobę (np. zdjęcia, posty) pozostaną na Facebooku i będą widoczne dla odbiorców, którym zostały udostępnione.
  • Profile ze statusem „In Memoriam” nie pojawiają się w obszarach publicznych, takich jak propozycje osób, które możesz znać, reklamy czy przypomnienia o urodzinach.
  • Nie można logować się do konta ze statusem „In Memoriam”.
  • Nie można modyfikować kont ze statusem „In Memoriam”, do których nie przypisano opiekuna konta. Polecamy wybranie takiego opiekuna, gdyż daje to największe możliwości późniejszego dbania o pamięć o zmarłym.
  • Strona z jednym administratorem, którego kontu przyznano status „In memoriam”, zostanie usunięta z Facebooka, jeśli otrzymamy odpowiedni wniosek.

Nasza Klasa

Ten portal umożliwia jedynie usunięcie konta osoby zmarłej. Wymaga to skontaktowania się z działem pomocy portalu (pod linkiem: Nasza Klasa – usunięcie konta) , gdzie należy wybrać odpowiedni temat korespondencji.

LinkedIn

Podobnie sytuacja wygląda na portalu LinkedIn. W przypadku śmierci członka LinkedIn, zgłoszenia może dokonać zarówno członek rodziny jak i znajomy lub współpracownik. Potrzebne do tego będzie kilka informacji o koncie i podstawowa weryfikacja. Wszystkie informacje i dostęp do niezbędnych formularzy pod linkiem: LinkedIn – usunięcie konta ).

Warto pamiętać, iż dziś nowe technologie powodują, że miejscem upamiętnienia zmarłego jest nie tylko cmentarz i wybudowany na nim nagrobek lub pomnik cmentarny, ale również abstrakcyjny obszar Internetu. Uporządkowanie obecności zmarłego w tym obszarze, opieka nad jego obrazem jaki został w Internecie, powinno być dziś takim samym obowiązkiem rodziny jak opieka nad grobami i gruntowne sprzątanie grobów w czasie przygotowań do dnia Wszystkich Świętych.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *