Stroje żałobne, dodatki i kwiaciarnie (wieńce, wiązanki, dekoracje) – Łódź, Pabianice, Zgierz4f3f2655763a9974346da864bccdb185_150x150

Odzież żałobna, wszelkie żałobne dodatki do ubrań, pomieszczeń, niezbędne do okazania szacunku i pamięci o zmarłym. Wieńce pogrzebowe, wiązanki żałobne i kwiatowe dekoracje na groby, pogrzeb i konsolacje. Łódź, Pabianice, Zgierz.

 

 


 

Żałoba znana jest chyba we wszystkich kulturach świata. Jednak jej zewnętrzne formy nie są uniwersalne – każdy krąg kulturowy ma swoje, specyficzne sposoby komunikowania, że ponieśliśmy stratę kogoś bliskiego.

 


 

Nasz, europejski krąg kulturowy (łącznie z Ameryką Północną i sporą częścią Ameryki Łacińskiej), przyjmuje, że kolorem żałobnym jest czerń – czyli na stroje na żałobę przeznacza się materiały czarne, a w każdym razie ciemne. Daleki wschód za taki kolor uznaje biel, a na przykład w Iranie jest to niebieski.

Różny jest też czas zwyczajowo przyjęty jako czas trwania żałoby. Zmienia się on zarówno w zależności od miejscowych zwyczajów, ale i  od czasów. Kiedyś żałoba uzewnętrzniania strojem i zachowaniem była zdecydowanie dłuższa niż w dzisiejszych, zagonionych czasach.

W tradycji europejskiej uważano, że żałoba po śmierci bliskiej osoby powinna trwać przez określony zwyczajowo czas. Tak więc, po zgonie współmałżonka obowiązywała przez rok i sześć tygodni, po śmierci dziadków, rodziców, rodzeństwa – sześć miesięcy, a po odejściu dalszych krewnych trzy miesiące. Przestrzeganie zasad żałoby nie obowiązywało po śmierci małych dzieci, gdyż wierzono, że od razu idą one do Nieba i stają się aniołkami, więc nie ma powodu do smutku. Często jednak także w tym przypadku zachowywano żałobę, a czyniły to głównie kobiety.

Dziś ten czas wyraźnie się skraca a i krąg osób, po odejściu których zachowuje się żałobę znacząco się zawężył. Jednak zawsze to jest sprawa całkowicie indywidualna i nie należy wysuwać pochopnych wniosków z czyjegoś stroju czy zachowania. Obecnie coraz częściej z różnych względów żałobę nosi się krótko lub wcale, ograniczając ją do pewnych elementów takich jak: czarna żałobna opaska na lewym ramieniu lub też czarna żałobna kokardka na ubraniu, przypięta u góry po lewej stronie, lub inna drobna galanteria żałobna.

Ile osób, tyle różnych sposobów zachowania pamięci o zmarłych. Jednym uzewnętrznienie żałoby jest potrzebne, innym wystarcza zachowanie jej w pamięci. Jednak trzeba pamiętać, że takie indywidualne zachowania nie zawsze spotkają się ze zrozumieniem, bo niezależnie od poglądów na temat uzewnętrzniania żałoby, ceremonii pogrzebowej powinny jednak towarzyszyć określone w tradycji stroje żałobne, ich elementy i oczywiście odpowiednie zachowanie gdy trwa pogrzeb, składana jest żałobna wiązanka czy wieniec pogrzebowy i już po ceremonii – gdy odbywa się konsolacja (stypa).

 


Więcej w kategorii - Odzież żałobna, dodatki i kwiaciarnie
Oceń stronę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *