Pomniki, kamieniarstwo, opieka nad grobami, sprzątanie grobów – Łódź, Pabianice, Zgierz


8485a815351ad566f675e53650fd3180_150x150

Pomniki, grobowce i wszelkie inne usługi kamieniarskie i murarskie. Zdjęcia nagrobkowe. Sprzątanie grobów i opieka nad grobami.


W polskiej kulturze wielka waga jest przywiązywana do dbałości o pomięć o zmarłych. W żadnym innym europejskim kraju nie ma odpowiednika dla polskiej tradycji Zaduszek i Wszystkich Świętych. Nic zatem dziwnego, że równie wielka waga jest przykładana do dbałości o nagrobki, grobowce i cmentarne pomniki.

Gdy zakończy się pogrzeb i konsolacja, rodzina (jeśli nie dysponuje grobowcem rodzinnym) staje przed problemem – jaki  grobowiec lub nagrobek wybrać i z jakiego materiału go wybudować. Kiedyś sprawa była prosta. Korzystano z miejscowych materiałów a i wzory też były dość podobne – to miejscowy kamieniarz i jego zakład kamieniarski narzucał swoje warunki. Dziś do wyboru są mniej lub bardziej szlachetne materiały (kamienne i nie tylko) niemal z całego świata. Nowe technologie zmieniły również wzornictwo. To, co kiedyś albo w ogóle nie było możliwe do uzyskania, albo kosztowało niebotyczne pieniądze, dziś dzięki nowym technikom stało się dostępne niemal dla każdego.

Wybierając materiał musimy pamiętać, że dokonujemy wyboru na wiele, wiele lat i że nagrobek, pomnik lub grobowiec – jaki by nie był – będzie narażony na ekstremalne warunki. Latem słońce będzie nagrzewało go do kilkudziesięciu stopni, zimą mróz i woda narażą całą strukturę na olbrzymie wyzwania. Gdy dodamy do tego wpływ: liści (potrafią farbować), działalność ptaków i zwierząt i inne chemiczne zanieczyszczenia spadające z deszczem (a Łódź, Pabianice i Zgierz to miasta przemysłowe), otrzymamy mieszankę powodującą, że przy złym wyborze niezwykle trudno będzie utrzymać wszystko w należytym porządku.

Warto zatem – przy dokonywaniu wyboru – wziąć pod uwagę również to, czy będzie możliwość odpowiedniego dbania o stan nagrobka w sposób niezbędny dla materiału, z którego wybudujemy grobowiec czy pomnik. Trzeba rozważyć czy wśród rodziny są osoby, które będą mogły należycie zadbać o miejsce pochówku, czy też okoliczności powodują, że takiej stałej opieki i dbałości nie da się zapewnić we własnym zakresie (warto wtedy zadbać o umowę z firmą, która przejmie wszystkie bieżące i odświętne obowiązki: sprzątanie grobów i nagrobków, konserwacja i drobne remonty, kwiaty i znicze, które pojawią się w odpowiednim czasie itd. itp.).

Marmur jest piękny, ale delikatny, granit odporny ale trudniejszy w obróbce, piaskowiec – trudny w utrzymaniu, a o współczesnych, syntetycznych materiałach trudno cokolwiek powiedzieć, bo zbyt krótko są stosowane.


 

Więcej w kategorii - Pomniki, kamieniarstwo, opieka
Oceń stronę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *